Categories Dziecko

Fotelik samochodowy i wózek w jednym: jaki wybrać?

Do akcesoriów niezbędnych po narodzinach dziecka należy wózek. Będzie on przydatny przez co najmniej kilkanaście najbliższych miesięcy. Do tego zmotoryzowani rodzice muszą zakupić fotelik do bezpiecznego, zgodnego z przepisami podróżowania samochodem. Zamiast jednak kupować zarówno wózek jak i fotelik, mogą zdecydować się na zakup wielofunkcyjnego wózka. Jest to fotelik samochodowy i wózek w jednym.

Jakie zalety ma fotelik samochodowy i wózek w jednym?

Rozwiązaniem bardzo praktycznym jest fotelik samochodowy i wózek w jednym. Taki wielofunkcyjny wózek, to połączenie zalet charakterystycznych dla fotelika samochodowego i głębokiego wózka. Są stabilne, bardzo łatwe do manewrowania, a przede wszystkim bezpieczne. Fotelik samochodowy i wózek w jednym to rozwiązanie niestety stosunkowo drogie, wielu rodziców cenę uzna za wadę takiego wielofunkcyjnego wózka.

Na co zwrócić uwagę wybierając fotelik samochodowy i wózek w jednym?

Bardzo ważne jest to, w jaki sposób wózek wkłada się na stelaż. Im szybciej i prościej można to zrobić, tym oczywiście lepiej. Stelaż w wózku, który jednocześnie pełni funkcję fotelika samochodowego nie może być zbyt ciężki. Bardzo lekkie są wózki ze stelażem aluminiowym. Należy zwrócić również uwagę na sposób mocowania fotelika w samochodzie. Najbardziej bezpieczne przewożenie maluchów zapewniają foteliki z systemem Isofix. Na wyposażeniu nowych modeli aut znajdują się już sztywne uchwyty, w które należy wsunąć siedzisko. Ponieważ jednak nie wszystkie modele aut są wyposażone w te uchwyty, do wózków pełniących jednocześnie funkcję fotelika samochodowego można taką bazę Isofix dokupić. Kupując fotelik samochodowy i wózek w jednym należy zwrócić uwagę, jakie pasy ma fotelik. Najbardziej bezpieczne są pięciopunktowe pasy. Tylko jeden z nich powinien być pasem naciągającym. Bardzo dobrą amortyzację zapewniają maluchom modele wózków z dużymi kołami. Idealnym rozwiązaniem są koła pompowane. Warto także sprawdzić, czy do hamulca jest łatwy dostęp oraz czy możliwe jest zablokowanie nim wszystkich kół w wózku. Ostatnia kwestia to sprawdzenie czy wózek i fotelik mają stosowne atesty bezpieczeństwa.

Z wielofunkcyjnego wózka maluch może korzystać do ukończenia pierwszego roku życia. Gdy podrośnie, koniecznie trzeba zakupić nowy, większy fotelik. Podróżując z dzieckiem samochodem warto pamiętać, że podczas jazdy nie należy rozpinać pasów fotelika. Jeżeli jest potrzeba nakarmić malucha albo go przewinąć, wtedy trzeba zrobić przerwę w podróży.