Categories Dom i ogród

Jak rozjaśnić i powiększyć optycznie małe pomieszczenie

Małe pomieszczenia, zwłaszcza te od strony północnej, często bywają ciemne i tym samym przytłaczające. Białe meble, jasne kolory ścian, odpowiednie oświetlenie, czy może minimalistyczne dodatki? Na co się zdecydować, by w niewielkim, znajdującym się w półmroku pomieszczeniu, przebywało się z przyjemnością? Przekonaj się o tym, zapoznając z poniższą treścią i daj się zainspirować. 

Biały mebel to strzał w dziesiątkę 

W małych i ciemnych pomieszczeniach, aby je rozświetlić, warto zastosować delikatną i jasną paletę barw. Białe meble drewniane idealnie sprawdzą się w tym przypadku. Są to zawsze największe komponenty w całym pomieszczeniu i najbardziej przyciągają wzrok. Dlatego tak ważne jest, by mimo gabarytów, wniosły do pokoju lekkość. Warto postawić na proste kształty. Białe meble, dodatkowo z akcentami niepomalowanego drewna, staną się ozdobą samą w sobie. 

Ciemne kolory ścian – zastanów się nad tym 

Intensywne, wyraziste, ciemne kolory ścian to niepodważalnie hit, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz, podobnie jak białe meble, które na ich tle prezentują się zjawiskowo. Dzięki mocnym akcentom kolorystycznym na ścianach pomieszczenie wydaje się być bardziej przytulne, jednak i wizualnie mniejsze. Warto się zatem zastanowić, czy takie barwy nie będą zbyt przytłaczające na małym metrażu. Przytulny klimat można osiągnąć dzięki odpowiedniemu, delikatnemu światłu. Odbijane przez białe meble z pewnością wywoła efekt WOW. 

Wybieraj delikatne tkaniny 

Małe, ciemne pomieszczenia bywają przytłaczające. Białe meble, odpowiednie kolory ścian i ciepłe oświetlenie to jednak nie wszystko, co możesz zrobić. Ważną i wręcz kluczową rolę odgrywają również materiały. Postaw na zwiewne, delikatne zasłony, aby te rozpraszały światło z zewnątrz, a nie blokowały jego dopływ.

Wykonane z grubego materiału kotary nie są dobrym pomysłem. Są one zbyt ciężkie oraz toporne, przez co nie mają nic wspólnego z delikatnością i lekkością, która powinna być kluczowa w małych pomieszczeniach. Białe meble sosnowe w połączeniu z pastelowymi barwami, delikatnymi zasłonami oraz z ciepłym światłem z pewnością będą prezentować się zjawiskowo.