Categories Budowa i remont

Kilka informacji o uszczelniaczach silikonowych

Jakiś czas temu na rynku materiałów budowlanych pojawiły się uszczelniacze silikonowe. Szerokie możliwości wykorzystania sprawiły, że uszczelniacze silinkonowe należą do produktów dostępnych w każdym sklepie z materiałami budowlanymi.

Gdzie można je używać?

Uszczelniacze silikonowe mają wiele zastosowań. Do największych zalet, którymi wyróżniają się uszczelniacze silikonowe jest to, że mogą ich stosować zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Silikon ma także tę zaletę, że może być stosowany do prac prowadzonych wewnątrz i na zewnątrz budynków. Zakres stosowania jest tak szeroki, że biorąc pod uwagę to kryterium, możemy wyróżnić silikon szklarski, sanitarny, uniwersalny i wysokotemperaturowy. Na rynku dostępne są silikony kwaśne i neutralne. W tych pierwszych utwardzaczem jest ocet. Są one stosowane coraz rzadziej z uwagi na to, że wchodzą w reakcję z niektórymi materiałami, na przykład z metalowymi. Silikony kwaśne nie mogą być stosowane do spoinowania kamieni naturalnych, gdyż mogą je odbarwić.

Jakie silikony można kupić?

Uszczelniacze silikonowe znajdują zastosowanie między innymi do uszczelniania brodzików, wanien, zlewozmywaków, okien. Do tych prac najczęściej wybierany jest silikon w białym kolorze. Oprócz białego silikonu, który jest najbardziej uniwersalny na rynku dostępne są także silikony kolorowe. Silikon sprzedawany jest w pojemnikach w kształcie tuby, są to tak zwane kartusze. Ich pojemność to 280 -310 ml. Silikon można kupić także w tubkach o mniejszej pojemności. Zalety silikonów można w pełni wykorzystać dobierać ich rodzaj do rodzaju wykonywanych prac.