Możliwości wykorzystania betonu architektonicznego

Możliwości wykorzystania betonu architektonicznego

Beton nie jest dzisiaj tylko materiałem konstrukcyjnym. Bardzo chętnie wykorzystują go również architekci i projektanci wnętrz. Sięgają oni jednak nie po beton towarowy, ale po specjalny rodzaj betonu, jakim jest beton architektoniczny

Możliwości wykorzystania betonu architektonicznego

Beton architektoniczny to materiał, który daje naprawdę wiele możliwości wykorzystania. Gdy się pojawił, architekci wykorzystywali go jako materiał wykończeniowy zewnętrznych elewacji. Na elewacje wykorzystywano zarówno prawdziwy beton, jak i materiały, które go imitowały. Po pewnym czasie beton architektoniczny trafił do wnętrz. Stał się popularnym materiałem wykończeniowym w nowoczesnych biurowcach. Z czasem zaczęto stosować go we wnętrzach mieszkalnych. Beton jest materiałem całkowicie naturalnym, bardzo przyjaznym nawet dla osób, które cierpią na alergię. Chętnie wykorzystuje się go do wykańczania pokoi dziennych, kuchni, łazienek. Doskonale łączy się z drewnem. 

Betonowe płyty nie tylko we wnętrzach

Do produkcji betonowych płyt wykorzystywanych na okładziny ścienne i podłogowe wykorzystuje się beton architektoniczny, który jest mieszanką wysokiej jakości cementu, piasku i wody. Płyty produkowane są metodą natryskową. Do mieszanki dodawane są nie tylko plastyfikatory i upłynniacze, ale także pigmenty pochodzenia naturalnego. W efekcie na rynku dostępne są płyty z betonu w różnych kolorach, a nie tylko szare. Płyty z betonu architektonicznego mogą mieć gładką lub porowatą powierzchnię. Ścianę wykończoną betonowymi płytami można malować.