Czasy, w których do najbardziej popularnych materiałów budowlanych należała cegła, pustaki, żelbet dawno już minęły. We współczesnym budownictwie bardzo chętnie wykorzystywane jest szkło, kamień naturalny lub sztuczny. W związku z tym pojawiło się zapotrzebowanie na nowe rodzaje uszczelniaczy. Prawdziwym przełomem okazały się uszczelniacze silikonowe.
Możliwości wykorzystania uszczelniaczy
Uszczelniacze silikonowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Jest to zasługa tego, że uszczelniacze silikonowe są odporne na działanie wody. Nie szkodzi im także promieniowanie UV. Silikon, który jest ich najważniejszym składnikiem sprawia, że uszczelniacze tworzą bardzo mocne połączenia, które są jednocześnie twarde, ale też elastyczne. Silikon ma jeszcze tę zaletę, że może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Na rynku do wyboru mamy silikon octowy oraz neutralny. Ten pierwszy występuje obecnie coraz rzadziej, ma nieprzyjemny zapach octu.
Rodzaje uszczelniaczy na bazie silikonu
Uszczelniacze silikonowe można podzielić według różnych kryteriów. Pierwsze z nich to rodzaj utwardzacza. Ale uszczelniacze te można podzielić z uwagi na ich zastosowanie. To kryterium pozwala nam wyróżnić uszczelniacze uniwersalne, sanitarne, budowlane, monterskie, szklarskie. Są to uszczelniacze silikonowe octowe. Wśród uszczelniaczy neutralnych wyróżniamy: dekarskie, kamieniarskie, szklarskie, neutralne, sanitarne. Spoiny, którą tworzy uszczelniacz silikonowy nie da się pomalować farbą: farba nie trzyma się silikonu.