W budownictwie do prac budowlano-remontowych używane są coraz bardziej zaawansowane materiały i techniki. W efekcie powstało zapotrzebowanie na nowe rodzaje uszczelniaczy. Na rynku pojawiły się uszczelniacze silikonowe.
Uszczelniacze na bazie silikonu: najważniejsze cechy
Silikon to uszczelniacz, który bardzo dobrze sprawdza się nie tylko do uszczelniania, ale także spoinowania i fugowania. Uszczelniacze silikonowe dostępne są na rynku w różnych rodzajach; wszystkie uszczelniacze silikonowe mają jednak kilka cech spójnych. Silikon jest bardzo łatwy w użyciu, polecany jest zarówno doświadczonym, jak i mniej wprawnym wykonawcom. Do tego silikon jest odporny na działanie wody, na trwale zachowuje też elastyczność. Ma dobrą przyczepność do większości materiałów, które są stosowane w budownictwie.
Jakie jest zastosowanie silikonów?
Właściwości silikonu sprawiają, że uszczelniacze te mają mnóstwo zastosowań. Sprawdzają się zarówno przy pracach budowlanych, jak i remontowych. Uszczelniacze silikonowe są niezbędne przy montażu ceramiki sanitarnej i innych pracach wykończeniowych. Z uwagi na sposób utwardzania masy silikonowej dzielą się na octowe i neutralne. Te pierwsze powoli wychodzą z użytkowania. Uszczelniacze neutralne można wykorzystać do uszczelniania brodzików, spoinowania wanien i zlewozmywaków. Do tego rodzaju prac przeznaczony jest silikon sanitarny. W sklepach dostępny jest także silikon szklarski, który można wykorzystać do fugowania płytek ceramicznych, szklenia okien, uszczelniania kanałów wentylacyjnych.