Categories Dom i ogród

Wybór czujnika czadu i ognia – podstawowe zasady

Detektor czadu i czujnik przeciwpożarowy powinien być zamontowany w każdym domu. Urządzenia tego typu to gwarancja bezpieczeństwa, gdyż czujnik ognia i czujnik tlenku węgla nie tylko w porę wykryją niebezpieczeństwo, ale ostrzegą też domowników. Jednak aby urządzenia takie jak czujki czadu i czujki przeciwpożarowe spełniły wszystkie swoje zadania, to muszą charakteryzować się odpowiednimi cechami.

Dlatego tak często pojawia się pytanie – jak wybrać wykrywacz tlenku węgla bądź czujnik pożaru? Oto kilka podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. 

Po pierwsze – sposób zasilania

Jedną z kwestii, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu takiego urządzenia jak wykrywacz czadu lub czujka pożarowa jest sposób zasilania. W tym przypadku niemal każdy producent czujników czadu, dymu lub ognia oferuje dwa rodzaje urządzeń – bezprzewodowe i zasilaną z gniazdka.

Nie ulega wątpliwości, iż bezprzewodowa czujka czadu lub ognia jest dużo bardziej wygodniejsza. Dlaczego? Otóż można ją zamontować w dowolnym miejscu (bez potrzeby dodatkowego okablowania) i dodatkowo nie martwić się o ewentualne przerwy w dostawie prądu. Pewnym rozwiązaniem pośrednim jest czujnik czadu mieszany, czyli działający na dwóch rodzajach zasilania. 

Po drugie – powierzchnia pracy

Inną ważną cechą dobrego detektora czadu jest powierzchnia pracy. Co to oznacza w praktyce? Zasada jest prosta – im czujka czadu posiada większą powierzchnię pracy, tym jest bardziej funkcjonalna. Dobra i skuteczna czujka tlenku węgla powinna charakteryzować się obszarem pracy nie mniejszym niż 30 metrów kwadratowych.

Po trzecie – głośność alarmu

Niezwykle ważną kwestią przy wyborze czujnika czadu lub pożaru jest odpowiednia głośność alarmu. W tym przypadku powinien on być na tyle głośny, aby obudzić i zaalarmować wszystkich domowników. Przyjmuje się, iż głośność sygnału nie powinna być niższa niż 90 decybeli.

Czujka czadu i ognia to urządzenia ratujące życie. I dlatego warto się w nie zaopatrzyć. Bogatą ofertę takich urządzeń posiada producent czujników czadów Ei Electronics (którego domeną jest nie tylko produkcja czujników, ale też sprzedaż czujników od innych producentów).